МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КОРОНА БЕЖИ КРОЗ ПРОЗОР

317 pregleda

Фини облак ситних честица, познатих као аеросоли, у ваздуху може остати више сати, а у том вам случају може помоћи једноставно посезање за прозорском кваком.

Док се милијарде троше на истраживање цепива против ковида-19, стручњаци кажу да има нешто што би вам могло помоћи да избегнете вирус, а не кошта ништа – отворите прозор. Све је више доказа који упућују на то да ваздух који кружи затвореним простором придоноси ширењу честица које узрокују инфекцију. Тај фини облак ситних честица, познатих као аеросоли, у ваздуху може остати више сати, а у том вам случају може помоћи једноставно посезање за прозорском кваком.

Епидемиолог Антоан Флаол упоредио је то с пушењем. „Шта ћете учинити кад је соба задимљена? Отворити прозор да дим изађе из просторије”, рекао је. Исто је с тим невидљивим виралним облацима.” Амерички Центар за контролу и превенцију болести (CDC) недавно је у своје препоруке о борби против ширења коронавируса уврстио и део о затвореним просторима.Избегавајте затворене просторе и осигурајте њихову исправну вентилацију увођењем што је више могуће свежег ваздуха”, пише на њиховим интернетским страницама. Премда се коронавирус доминантно преноси капљичним путем, CDC је аеросоле службено укључио међу начине преноса вируса.

Стручњаци у многим земљама већ месецима заговарају увођење ригорознијих мера за сузбијање претње аеросолима, који у почетку пандемије једва да су били спомињани у јавноздравственим смерницама. Немачка је једна од земаља која становништву службено препоручује да отварају прозоре и проветравају просторије. Kанцеларка Ангела Меркел прошлог месеца је рекла да проветравање може бити једна од најјефтинијих и најделотворнијих мера за сузбијање ширења пандемије”. Немачки лекар Бернхард Јунге-Хулсинг људима саветује да прозоре држе отвореним, чак и кад температуре падну:Увек можете обући пуловер ако вам је хладно”.

Kолико је проветравања потребно да се растера аеросол?Много. Ми препоручујемо потпуну рециркулацију ваздуха у просторији најмање шест пута на сат”, рекао је Флаол, директор Института глобалног здравља на Женевском универзитету. Шест пута на сат је оно што имате у вагонима супербрзих возова или у авиону, где је квалитет ваздуха врло добар. Но у већини затворених простора немамо такву вентилацију.” Отворени прозори, наравно, нису једина мера.Ограничите број људи који бораве у истој просторији, не остајте онде предуго, носите маску све време, редовно перите руке и покушајте да не говорите или вичете превише”, истиче Антоан Флаол.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар