ЗОВ БУДУЋНОСТИ

ПРВИ ПЛУТАЈУЋИ ГРАД

271 pregleda
Илустрација

Осмишљен је да издржи катастрофе попут урагана и цунамија: пројекат добио зелено светло, а радови би требало да почну наредне године!

Јужнокорејски град Бусан, УН-хабитат и компанија Oceanic потписали су историјски споразум о изградњи првог одрживог прототипа плутајућег града на свету. Пројекат архипелага Oceanic City дизајниран је од стране архитектонске фирме NIG и први пут је представљен још 2019. године. Плутајући град, који чини систем хексагоналних платформи, осмишљен је да издржи природне катастрофе попут поплава, цунамија и урагана, а биће изграђен уз обалу града Бусан, који има 3,4 милиона становника, пише Desingboom, преноси градња.рс.

Око 40 одсто светске популације живи у кругу од 100 километара од обале. Kако ниво мора наставља да расте, обални градови се суочавају са јединственим демографским, еколошким, економским, друштвеним и просторним изазовима.

„Одрживи плутајући градови су део арсенала стратегија прилагођавања клими које су нам доступне. Уместо да се боримо са водом, научимо да живимо у складу са њом. Радујемо се развоју климатских прилагођавања и решења заснованих на природи кроз концепт плутајућег града, а Бусан је идеалан избор за постављање прототипа”, рекао је извршни директор УН-хабитат, Maimunah Mohd Sharif.

Погледајте слике:

Наиме, око 40 одсто светске популације живи у кругу од 100 километара од обале. Kако ниво мора наставља да расте, обални градови се суочавају са јединственим демографским, еколошким, економским, друштвеним и просторним изазовима. Сваки од квартова површине два хектара биће пројектован да прими 300 људи у зградама високим до седам спратова. Ови квартови ће бити повезани у мреже већих заједница пешачким и бициклистичким стазама. Те заједница бројаће око 1.650 становника и имаће сопствене луке. План је да ова насеља формирају ширу заједницу са 10.000 становника која ће се назвати Ocean City, а која ће имати све што је неопходно за живот у граду, од ресторана, преко канцеларија до урбаних фарми и забавног садржаја.

Град ће током изградње дати приоритет материјалима локалног порекла, укључујући брзо растући бамбус који има шест пута већу затезну чврстоћу од челика и негативан угљенични отисак.

„Са сложеним променама с којима се суочавају обалски градови, потребна нам је нова визија у којој је могуће да људи, природа и технологија коегзистирају. Нема бољег места од Бусана да се направи први корак ка одрживим људским насељима на океану”, рекао је градоначелник Бусана Park Heong-Joon. Предвиђено је да плутајући град иницијално прими 10.000 становника, али се он временом може повећавати, као и број становника, додавањем модуларних платформи. Платформе ће бити прављене у фабрикама, а затим постављане на позицију. Оне ће се подизати и спуштати пратећи ниво мора.

Град ће током изградње дати приоритет материјалима локалног порекла, укључујући брзо растући бамбус који има шест пута већу затезну чврстоћу од челика и негативан угљенични отисак. Осим што је отпоран на поплаве, град ће производити сопствену храну, енергију и слатку воду са потпуно затвореним системом живота без отпада.

„Адитивна архитектура може да расте, трансформише се и органски се прилагођава током времена, еволуирајући од насеља са 300 становника до града од 10.000 становника, са могућношћу неограниченог скалирања како би се обезбедиле напредне наутичке заједнице за људе који брину једни о другима и о нашој планети”, рекао је Бјарке Ингелс 2019. године, током представљања пројекта,Чак 9 од 10 највећих светских градова биће изложено порасту нивоа мора до 2050. године, те је море наша судбина, а може бити и наша будућност.

(Илустрације Profimedia)

(Извор Национална гографија)

О аутору

administrator

Оставите коментар