МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СТИГАО НОВИ СОЈ КОРОНЕ

248 pregleda
Getty Images

Научници упозоравају на биолошку претњу и високе стопе смртности и преноса.

Kинеска студија која чека научне рецензије открила је нови сој коронавируса код слепих мишева и упозорава да антитела која штите од вируса SARS-CoV-2 и MERS-CoV неће деловати. Kинески научници су упозорили на потенцијалну претњу за биолошку сигурност коју тај вирус представља. Нови сој је сто тако подложан мутацијама, може се пренети са животиња на људе и не може бити унакрсно неутрализован антителима која циљају вирус SARS-CoV-2.

Истраживачи, од којих већина долази са Универзитета Вухан, неочекивано су открили да сој NeoCov, пронађен у Јужној Африци, и његов блиски рођак PDF-2180-CoV, могу успешно користити неке врсте ензима који претвара ангиотензин 2 код шишмиша (ACE2) и, мање повољно, људски ACE2 за улазак у ћелије. SARS-CoV-2, који је први пут идентификован у Вухану, а касније изазвао пандемију ковид-19, такође користи ACE2 за улазак у људско тело.

Студија кинеских научника објављена је у нерецензираном издању на научном репозиторију bioRxiv и упућује на то да се инфекција тим новим сојем, који тренутно циља слепе мишеве, не може унакрсно неутрализовати антитијелима која циљају вирусе SARS-CoV-2 или MERS-CoV. Kинески научници признају да природа вируса NeoCoV остаје загонетна и упозоравају на потенцијалну претњу биолошкој сигурности за људе с високом стопом смртности и преноса.

Друге недавне студије, које су такође спровели кинески истраживачи, показале су да је предак варијанте омикрон, што је изазвао нови талас инфекција широм света и данас је доминантан у многим земљама, скочио с људи на мишеве, брзо акумулирао мутације и поново се вратио на човјека.

(Извор Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар