МЕЂУ ИЗМЕЂУ

UVC СВЕТЛО УБИЈА КОРОНУ

224 pregleda
University Columbia

Научници са Универзитета Колумбија открили су да би се одређена врста ултраљубичасте светлости, коју емитује такозвана Far-UVC лампа, могла користити за спречавање ширења коронавируса у затвореним просторима, у којима се он најчешће и преноси. Ова врста ултраљубичастог зрачења може убити вирус а да притом не нанесе штету људима, но искључиво ако се примени права доза, показало је ново истраживање, преноси Тhе Independent.

Да не буде забуне, не ради се о истој замисли какву је на почетку пандемије изнео бивши амерички председник Доналд Трамп када је питао је ли могуће убризгати људима средства за дезинфекцију и изложити наша тела ултраљубичастом светлу. Наука каже да то није добра идеја јер су ултраљубичасти зраци у превеликим непосредно израченим количинама опасни и могу имати врло тешке здравствене последице.

Научници са Колумбије верују да су открили начин коришћења врсте UVC-а за убијање вируса и бактерија сличних ковиду на начин који је сигуран за људе. Студенти стоматологије на америчким универзитетима често користе Far-UVC лампе за дезинфекцију ваздуха у просторијама. Они убијају 98 посто микроба у затвореном простору за око пет минута, јер имају краћу таласну дужину од обичних UVC зрака и лабораторијски експерименти на ћелујама људске коже показали су да не оштећују ДНК.

Дејвид Бренер, директор Центра за радиолошка истраживања на Колумбији, за CBS News је казао да би се технологија, која је још у фази тестирања, могла применити у авонима, , школама, теретанама, ваздухопловним лукама и великим уредима. Његов тим је начинио и тестирао Far-UVC лампу.Где се најчешће преноси ковид? А где вируси грипа? Готово увек у затвореном простору. Мислим да је оно што можемо постићи Far-UVC лампама готово једнако изласку на отворено, рекао је Бренер.

С обзиром на то да атмосфера потпуно апсорбује природно UVC, од ових смо зрака на отвореном сигурни. Поменути научник каже да би се такве светиљке могле уградити на таванице и да би свака стајала мање од 200 фунти: „Свесни смо тога да ће увек бити нових варијанти вируса које до нас нису још стигле, но добра је ствар код Far-UVC лампи у томе што би оне требало да делују против сваке врсте вируса. Велика је предност коришћења ултраљубичастог светла у борби против инфекције ковидом у томе што вирус на њега не може развити отпорност.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар