МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВАНЗЕМАЉЦИ ИЗГЛЕДНИЈИ

135 pregleda
Getty Images

Ванземаљски живот у нашој галаксији изгледнији је до 100 пута више него што се мислило.

Нада за проналазак живота у свемиру све се више повећава. Научници су открили да протопланетарни дискови у нашој галаксији имају прегршт основних састојака за формирање живота. За формирање живота у свемиру потребна су значајна складишта” великих органских молекула, открили су научници, а то откриће значи да основни хемијски услови који су помогли у формирању живота на Земљи могу постојати и на другим планетама у нашој галаксији.

Ти велики органски молекули, који су одскочна даска” од једноставних угљеникових структура до комплекснијих молекула, пронађени су у протопланетарним дисковима који окружују новоформиране звезде. Дискови су густе гомиле гаса и прашине који су се формирали након распада молекуларног облака. Лабораторијске и теоријске студије сугерисале су да ти свежи састојци” могу стварати шећере, аминокиселине, а у неким ситуацијама чак и делове рибонуклеинске киселине (РНK) – једноланчаног молекула сродног половини спирале у ДНK.

Верује се да је Земља била засејана тим материјалом након удара астероида и комета, но досад није било јасно садрже ли протопланетарни дискови те молекуле. Научници са свеучилишта Лидс у Великој Британији кренули су да траже одговор на то питање користећи радио-телескоп АЛМА у Чилеу. Трагали су за три молекула – цијаноацетилен (HC3N), ацетонитрил (CH3CN) и циклопрппенилиден (c-C3H2), у дисковима који се налазе између 300 и 500 светлосних година удаљени од Земље. Ти молекули су пронађене у четири од пет посматраних дискова у знатно већим количинама него што се очекивало.

АЛМА нам је омогућила да први пут тражимо те молекуле у унутрашњим деловима тих дискова, на нивоу величине сличне нашем Сунчевом систему, рекао је др Џон Или са Универзитета Лидс. Наша анализа показала је да се ти молекули примарно налазе у унутрашњим подручјима тих прстенова и у изобиљу 10 до 100 пута већем него што су то предвидели модели, додаје он. Поменуте области протполанетарних дискова исто тако су изворишне тачке одакле долазе астероиди и комете, што значи да се процес који се догодио на Земљи могао догодити и на другим планетама.

(Извор Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар