МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗАШТО ДЕЦА ПИТАЈУ – ЗАШТО?

124 pregleda
Shuttrstock

Kада је у питању развој детета, толико је ствари које би требало узети у обзир, а то понекад може да буде збуњујуће за родитеље.

Они који немају никакву образовну обуку о тим темама могу само да се ослоне на интуицију или животно искуство с децом. Почеће да примећују одређена понашања свог детета и мислиће да су „иритантна“ или негативна, док заправо постоје разлози за то. Понашање деце увек има значење, чак и ако родитељи то не могу да разумеју. Зато је важно бити свестан развоја детета, јер то може да помогне родитељима да схвате шта је у позадини неког понашања и како детету помоћи.

Свако дете досегне тачку у свом развоју у којој често пита: зашто? То ће бити прва ствар коју ће рећи на све што мама и тата кажу, а то ће понекад тестирати живце родитељима. Родитељи ће се до краја дана можда осећати фрустрирано због тога. Међутим, ради се о врло важној фази у њиховом развоју, и то о фази коју треба неговати, а не блокирати, пише момс.цом., преноси Index.hr. Kада деца почињу с питањем –зашто?

Према Rise and Shine, деца ће обично почети да питају „зашто?“ кад напуне две или три године, а то ће трајати док не напуне четири или пет година. Важно је запамтити да се свако дете развија другачије, а нека деца могу да наставе да питају зашто?” и након пете године, и то би могло да буде због тога што су природно радознала. А зашто питају зашто?

Према Baby Sparks, једноставан одговор је да деца у овој доби постају заинтересованија за свет око себе и жељнa су да знају зашто и како све функционише око њих. Она, такође, граде свој вокабулар јер прихватају ваш одговор и само су жељни нових информација, а тиме и речи.

Према WOW Parenting, одговарање на такво питање може да помогне детету у бржем учењу и да га подстакне да остане знатижељно и у зрелој доби. Међутим, увек ће се појавити питања на која ни родитељи не знају одговор, али уместо да кажете да не знате или једноставно не одговорите, подстакните дете да размисли о одговору или проведите неко време заједно тражећи га. То им може помоћи да се науче критичком размишљању и преиспитивању света око себе.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар