МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЋИРИЛИЦА ЗА ИНТЕРНЕТ

1.411 pregleda

Због чега би се правило још једно ћириличко типографско писмо (фонт), када на интернету већ можемо наћи мноштво њих? Покушајте да у „ворду” реч подгрејати истакнете курзивом и разумећете. Ћириличка писма у оквиру оперативног „ворда”, као и сва доступна преко претраживача „Гугл”, заправо одговарају руској ћирилици и слова попут птд и г не одговарају стандардима српске ћирилице, чуло се на представљању новог типографског писма Ареал РНИДС, ауторке др Оливере Стојадиновић.

До сада нисмо имали ћирилицу која је оптимизована за употребу на интернету. „Ово је такозвана слабсериф ћирилица која садржи четири стила писма – усправно и косо у две тежине (нормал и болд). Предвиђени су формати за интернет и штампу”, рекла је др Оливера Стојадиновић, професорка Факултета примењених уметности, ауторка фонта. Она је нагласила да је Ареал РНИДС писмо погодно за све дигиталне садржаје, за употребу у софтверима за креирање и уређивање текста, укључујући и професионалне софтвере за текст и графику.

Оливера Стојадиновић (ТРС)

Ово типографско писмо финансирао је РНИДС – Регистар националног интернет домена Србије – кроз пројекат „Ћирилица на дар”. Предраг Милићевић, руководилац Сектора маркетинга и комуникација РНИДС, нагласио је да је ауторка писмо дизајнирала имајући у виду употребу на интернету.

Дигитални приказ је током израде фонта непрекидно тестиран. Иако, према речима професорке Стојадиновић, увек има места да се понешто унапреди, писмо се изузетно добро приказује и чита на малим екранима мобилних телефона – уређаја са којих најчешће и приступамо садржајима на интернету.

Потреба за квалитетним ћириличким типом слова дизајнираним тако да буде једнако добро читљив на свим уређајима повезаним на интернет постала је још већа са новим Законом о уџбеницима (из 2018). Он омогућава дигитализацију наставног садржаја и прављење и издавање дигиталних уџбеника који (осим када су за мањине) морају бити на ћирилици.

(Извор РТС)

 

О аутору

Станко Стојиљковић

2 коментара

  • Пишем Вам GOOGLE словима ћирилице те питам како то да нико не прави тастауре
    са словима наше ћирилице, па нека распоред буде и ту QWERTY баш као првој писаћој машини.

  • Као што, вероватно, запазили, вест је преузета, драги Радоване. Станко Стојиљковић

Оставите коментар