МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КАПИ ЗА МЕНИНГИТИС

166 pregleda

Kапи за нос које садрже генетски модифициране пријатељске бактерије могу пружити заштиту од једног од најчешћих и најопаснијих облика менингитиса, показали су резултати нове студије.

Испитивање, у којем је учествовало 26 добровољаца, показало је да су сви најмање 28 дана у својим ноздрвама имали модификовану бактерију, док их је већина (86 посто) бактерију имала и 90 дана. Испитаници су на бактерију реаговали асимптоматски, а капи су произвеле снажан имунолошки одговор.

Додатно, овај брзи и једноставан начин заштите од инфекција могао би се применити за блокирање других врста бактерија и болести; што нам добро дође у време када бактерије развијају резистенцију на постојеће лекове.

Бактерија Neisseria meningitidis природно се појављује у носу и грлу код око 10 посто одраслих. Нажалост, у неким случајевима може доспети у крвоток, што доводи до обољења опасног по живот, попут менингитиса. Научници су употребили генетски модификовану верзију бенигне бактерије N. lactamica, која се такође често налази у носној шупљини код људи. Додали су јој ген за протеин који N. meningitides користи да би захватио ћелије у носу, након чега је наше тело произвело имунолошки одговор. Стручњаци сматрају да би се овај нови приступ могао користити за модификовање других бактерија, што би нас могло заштитити од додатних инфекција, пише Science Alert.

„Теоретски је могуће код бактерија изразити било који антиген, што значи да их потенцијално можемо прилагодити за борбу против мноштва инфекција које улазе у тело кроз горње дисајне путеве”, рекао је молекуларни микробиолог Џеј Ловер са Универзитета Саутемптон. Истраживање названо A recombinant commensal bacteria elicits heterologous antigen-specific immune responses during pharyngeal carriage објављено је у часопису Science Translational Medicine.

(Ивор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар