МЕЂУ ИЗМЕЂУ

РИБЕ ОДАВНО ПРИЧАЈУ

209 pregleda
Shutterstock

Иако међусобно разговарају већ 155 милиона година, сада можемо чути њихове гласове.

Океане на Земљи прожимају разне врсте грактања, цвркута и дубоких јаука. Гребени су заправо изненађујуће бучна места, а многе од тих звукова стварају рибе.Већ дуго времена знамо да неке рибе испуштају звукове, али смо то увек доживљавали као нешто ретко и необично” рекао је еколог Арон Рајс са Универзитетета Корнел. Научници су претпостављали да се рибе првенствено ослањају на друге начине комуникације, попут сигнализације бојом или говором тела. Но, недавна открића су показала да рибе чак певају у зору и сумрак, баш као и птице, пише Science Alert.

Рибе смо вероватно занемарили јер се не чују баш тако лако, а наука о подводној акустичкој комуникацији првенствено се усредсредила на китове и делфине”, каже еволуциони неурознанственик Ендру Бас са Универзитета Корнел. Анализирајући записе о анатомским цртама, звучним записима и гласовним исказима, Рајс и колеге идентификовали су неколико физиолошких длика које омогућују зракоперкама (Actinopterygii)

да стварају ове звукове без гласних жица. У овој скупини риба се налази више од 34.000 тренутно постојећих врста.Оне могу шкргутати зубима или стварати буку помоћу кретања у води”, објаснио је Арон Рајс.

Од 175 породица риба, две трећине ће вероватно звучно комуницирати. Пре се претпостављало да се ради о само једној петини. Додатно, изгледа да рибе говоре” већ 155 милиона година. То је посебице занимљиво јер докази упућују на то да су и копнене животиње с кичменом мождином почеле с вокализизацијом у исто време. Научници наводе да су неке групе риба брбљавије од других, попут сомова, и да вокализацијом вероватно комуницирају о храни или упозоравају на опасност. Истраживање под насловом Evolutionary Patterns in Sound Production across Fishes објављено је у часопису Ichthyology & Herpetology.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар