МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗЕМЉИН ТАЈНИ ПРОЛАЗ

497 pregleda
Flickr/John Englart

Налази се на дубини од 100 километара испод земље, а откривен је мапирањем земљотреса у близини Панаме у Централној Америци.

Мистерија је откривена када су научници покушали да разреше зашто у Панами има тако мало активних вулкана, иако се налази на Централноамеричком вулканском луку, где се Кокос тектонска плоча подвлачи под Северноамеричку, Карипску и Панамску тектонску плочу. Научници су проучавали геохемију тог региона, прикупљајући вулканско стење и узорке гаса и течности из врелих извора. Тако су открили да се стене из омотача Земљиног језгра из околине Галапагоских острва могу наћи и у близини Панаме, иако не би требало да буду ту.

Пошто није било јасног научног одговора како су стене превалиле више од 1.600 километара од Галапагоских острва до Панаме, научници су се посветили сеизмичкој слици омотача језгра, мапирајући помоћу таласа земљотреса шта је испод површине Земље, пише Live Science. Израчунавања помоћу компјутера сугерисала су да се у Кокосовој тектонској плочи налази до сада неоткривени пролаз, на дубини од око 100 километара. Управо тај пролаз могао би да буде објашњење како су стене прешле пут од 1.600 километара и зашто у Панами нема вулкана.

Аренал вулкан у Костарики (Scott Robinson)

Дејвид Бекерт из Вудс института за океанографију у Масачусетсу, један од аутора студије објављене у Зборнику радова националне академије наука САД, каже да дубоко испод Панаме, постоји пролаз кроз тектонску плочу, који омогућава пролазак материјала из омотача Земљиног језгра. Он може бити резултат природне, већ постојеће пукотине у Кокосовој тектонској плочи, или може бити резултат подвлачења те тектонске плоче под друге. Тако тај скривени отвор, који се геофизичким процесима повремено помера ка средишту Земље и током те геолошке субдукције омогућава пролазак стена. Иначе, геолошке субдукције у том Земљином региону могу да изазову разорне земљотресе, какав је био онај 2017. године у мексичкој провинцији Чијапас. У том земљотресу, снаге 8,4 степена Рихтерове скале, 98 људи је изгубило живот, док је више од 300 је повређено, а изазвао је и цунами висине од 1,75 метара.

Бекерт каже да је тај скривени пролаз не само објашњење како материјал из омотача Земљиног језгра прелази велике раздаљине, већ и зашто у Панами нема вулкана. Према мишљењу научника, вода затворена у кори тектонских плоча током субдукције подстиче стварање вулкана јер снижава тачку топљења стена, што доводи до формирања магме. Пролаз испод Панаме пресеца кору тектонске плоче богату водом, што значи да је растопљеној магми теже да туда тече. Овај научник објашњава да аномалије у хемији омотача Земљиног језгра постоје широм света, па ће слична истраживања спроводити и другде, а међу првим тачкама где ће то радити је Чиле.

(Извор Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар