У СЛИЦИ У РЕЧИ

ОПЕТ НОБЕЛОВАЦ, НАМЕРНО

340 pregleda

Испашће да је „Галаксија баш навалила да јури нобеловце. Процените то сами, поштовани читаоци. За сваки случај сачекајте још неколико бројева, да нас не урекнете. У јунском издању, 11. по реду откако се овај научни магазин отискује на хартији, разговарали смо с проф. др Робертом Керлом (САД), једним од тројице нобеловских славодобитника за откриће фулерена или молекула С60.

Ако мене питате, у корице смо сместили веома занимљиве и необичне есеје. Слободно се поведите за насловима, а крајичком ока и уха мотрите на свог поштара. Читамо се у септембру, а ми до тада морамо да објавимо и специјално издање на енглеском ZEPTER’S NANOWORLD. Првенац у који смо уткали велику наду, а шаљемо га на пут у бели свет.

Трећи смер: Никада на реци никад

Или: како сам на своју руку повезао два одвојена догађаја из даље и ближе прошлости, а да бих поткрепио да је „Галаксија пре две године била у праву?

Станко Стојиљковић

(Раз)говорник: Ексклузивно Мноштво фулерена

Термин дефинише категорију чистих угљеникових једињења која садрже паран број угљеникових (C) атома с полиедарском структуром која се састоји од тачно 12 петоугаоних прстенова и парним бројем шестоугаоних прстенова. Неки фулерени имају мање од 60 угљеникових атома, а многи, многи имају више од 60 угљеникових атома. C60 је најмањи који није високо реактиван, а врло велики фулерени не могу се растворити у било ком познатом растварачу, објашњава у интервјуу за „Галаксију нобеловац Роберт Керл из САД.

Станко Стојиљковић

Дигитални домороци: Ексклузивно Српски RISC-V (или Отворени хардвер)

Дуги низ година није постојао достојан слободан и отворен стандард за скуп инструкција који би омогућио свакоме, од самоуког ентузијасте до гиганата полупроводничке индустрије, да без скупоцених власничких лиценци направи свој процесор по мери и на њему извршава скоро све програме који постоје. Тројица наших професора са најбољег државног универзитета на свету успели су да глобалну славу и успех једне слободне архитектуре посредно претворе и у предмет интересовања талентованој деци широм света, али и неким новим клинцима у својој матици дају подстрек и пример да крену њиховим стопама.

Владимир Миловановић

Распињање мудрости: Безвремено време

Стварање света, ако га је било, чин је који се десио изван њега, изван наше просторно-временске стварности. Зато свака теорија о постанку света, ма каква била научна тежина која јој се даје, мора да садржи и неке митолошке елементе. Другим речима, и теорије савремене физике о постанку Универзума не могу да избегну, бар у неком свом делу, митолошку конотацију.

Љубо Ристовски

Синаптичка веза: Немогућа демократија

Крупно филозофско и социолошко питање јесте остваривање демократског права свих заинтересованих група и појединаца при одлучивању о значајним економским и политичким проблемима. Теорема америчког нобеловца Кенета Ероуа, математичара економисте, доказује да није могуће одредити функцију друштвеног благостања (одредити групни поредак алтернатива), а да притом буду испуњени следећи услови: одсуство диктатуре, суверенитет појединца, једногласност (непротивречност), потпуност и транзитивност и независност од небитних алтернатива.

Мирко Вујошевић

Подвизање ума: Мислити = рачунати

Иако се није у целости остварио, овај Лајбницов сан је столећима служио као инспирација логичарима да се тим поводом, рецимо, 2014. године, 2.000 њих нашло на двонедељном научном скупу у Бечу, као што је и две године касније, 38 експерата, у једном немачком замку, расправљало о истоме: о универзалном логичком језику и општим аутоматским и интерактивним методама расуђивања.

Милан Д. Тасић

Размеравање душе: Тектонска КРИЗА

Куда иде овај свет? – све чешће се питамо. Како смо, кроз развој науке и технологије, све више напредовали, напредовале су и наше моћи стварања и разарања материјалног света који нас окружује. Духовни ниво је гурнут у други план; али је и он страдао, можда чак и више у својој „неопипљивој и невидљивој димензији. Концептуализација и интелектуализација служе да заварамо себе да је могуће значење стварности обновити мимо традиционалног, духовног наслеђа човечанства и упркос разарајућим дометима науке и технологије.

Гордана Медић-Симић

Архимедова тачка: Голдбах и остале мистерије

Пруски историчар и математичар Кристијан Голдбах претпоставио је да се сваки природни број већи од 5 може представити као збир три проста броја, рецимо 23=13+7+3. Чувени швајцарски математичар Леонард Ојлер ју је преточио у следећу (познату и као строга Голдбахова хипотеза): Сви позитивни парни природни бројеви већи од 2 могу се представити као сума два проста броја. Ни до дана дашањег она није ни доказана, ни оповргнута. Како су се у одгонетање упустили Шерлок Холмс и др Џон Вотсон?

Миодраг Петковић

Зов будућности: Морал машине

Парадигматични представник вештачке моралне науке је рачунарство примењено у друштвеним наукама где се тестирају модели социјалне интеракције у оквиру експеримената у које су укључени људи. Развој довољно интелигентних машина које могу да процене утицај сопствених поступака на жива бића и да се понашају у складу с тим представља најважнији задатак са којим се суочавају дизајнери вештачки интелигентних аутомата.

Петар Нуркић

Екософија: Нанооза међу нама

Опћенито, недостају резултати продубљених истраживања наведених честица на људско здравље и околиш. Стога је агресивно насртање екологиста, наглашавајући утјецај пластичних честица на здравље хуманих бића, неоправдано. Наиме, за сада нема довољно доказа о њиховом утјецају на здравље људских бића.

Игор Чатић

Алхемија духа: Cogito, ergo Descartes

Јасно је – с ренесансом (хуманизмом) поново имамо заокрет с теолошких на антрополошка питања. Такав заокрет донеће низ друштвених промена и открића, како на теоретском, тако и на практичном пољу. Човек се коначно ослободио хришћанских стега и постао самостални истраживач (људске) природе. Ово „ослобођење европске мисли је добрим делом утицало и на схватања Ренеа Декарта. Ипак, видећемо, он се никада није у потпуности ослободио хришћанства.

Иван Вучковић

Теслианум: Љубичасто исцељење

Савремена истраживања психосоматских болести изазваних стресом указују на неопходност примене холистичких метода, оријентисаних на лечење човека као целине, а не болести као симптома поремећаја те целине, доводећи последњих деценија до брзог развоја интегративне медицине [6] и трансперсоналне психологије.

Дејан Раковић

Виртуелни рај: Нетремично око (Или склоништа за дигитални народ)

Грубо смо пробуђени у свету надзора, глобалног и неуклоњивог. Хана Арент нас може помало утешити запажањем да „древна римска представа о приватности није приватна како то мислимо, већ је привремено уточиште од послова републикеи да је човек који је живео само приватним животом… није сматран потпуно људским”.

Горан Станковић

Лилипутанија: Зуби са осмехом

Наностоматологија користи напредне биоматеријале јединствених физичких, хемијских и биолошких способности, углавном приписиваних односу површине и волумена наноматеријала у поређењу с макро или микро материјалима. Користе се наночестице, квантне тачке, фулерени, графени, нановлакна, наножице, наноцилиндри, нанопревлаке, нанослојеви и секундарни нанообјекти.

Есад Kучевић

У здравом духу: Равноправне у теретани

Резултати до којих смо дошли показали су да жене које се баве пауерлифтингом, као и оне које су у овакав тренинг укључене због опште физичке припремљености, имају већу дебљину зида и масу леве коморе срца у односу на седентарне особе. Разлике у срчаној структури у односу на седентарне биле су очигледне без обзира на разлике у програмима тренинга са спољашњим оптерећењем.

Емилија Стојановић

Драган Радовановић

Зов будућности: Свети грал AI

Kао и свака технологија, вештачка интелигенција има добре и лоше стране. Ово је, између осталог, један од разлога зашто је све више покрета који заговарају забрану њеног коришћења у области наоружања и ратовању. Постоји велики број организација, као што је OpenAI, које се боре за демократизацију вештачке интелигенције и њене фер примене, да би цело друштво имало корист.

Лука Јаковљевић

Склапање памћења: Пловидба Илијадом

Настављајући кроз Хомерове епове, размотрићемо можемо ли нешто закључити из начина доласка на тројанско ратиште, како са ахејске тако и са тројанске стране. Да видимо ко је јахао, а ко ишао пешке. Ко је пловио морем, а ко само „Илијадом.

Ранко Бошњак

Сијалица у глави: Мпемба замрзава

Вода у релативно узаном температурном појасу од 100°C постоји у сва три агрегатна стања: гасовито-водена пара, течно и чврсто-лед, и то у амбијенту температура атмосфере (од тропских врућина до циче зиме), те су људи на основу предрасуда запазили „чудно понашање вруће воде! Али, природа нема предрасуде!

Радован Ђукић

Авантуре тастатуре: Марфи у ситне сате

Свако је понекад помислио на незгодну ситуацију у којој ноћу долази кући и схвата да нема кључ, нити икога ко би му отворио врата. Ако је кућа паметна, врата можете да отворите и картицом, телефоном, можда и отиском прста – вероватноћа да све то буде недоступно је заиста мала. Али Марфијеви закони најбоље функционишу у зони најмањих вероватноћа…

Дејан Ристановић

У здравом духу: Зачињено електронима

Да бисмо спречили да се изгубе хранљиве материје и витамини, морамо атоме кисеоника да снабдемо електронима да бисмо их учинили стабилнијим. Ово се мо же постићи стварањем благе хладне плазме електрона, коју генеришемо пропушта њем струје кроз садржај у ZEPTER посуђу. Другим речима, додајемо електроне које кисеоник у храни или пићу захтева.

Боривоје Протић

Мијат Лалић

Асимовљев сој: СТРАХ

Веселин Гатало

 

О аутору

administrator

Оставите коментар