СУНЧЕВА АВЛИЈА

ИМА ЛИ ЖИВОТА НА ЕВРОПИ

188 pregleda
Илустрација

Могло би се рећи да је у овај грандиозни подухват малим делом укључена Србија, јер је вођа тима чувене софтверске компаније Adobe, која у томе учествује, Нишлија Владимир Петковић (40).

Европа је један од 95 познатих Јупитерових месеца, шести по величини и, не рачунајући Земљиног небеског пратиоца, највише испитиван месец у Сунчевом систему. Разлог лежи у низу необичних особина Европе, пре свега танке атмосфере која се састоји углавном од кисеоника, веома глатке површине и дебеле ледене коре. Фотографије снимљене свемирском сондом Галилео” наговештају постојање воденог океана испод слоја леда. Осим тога, телескопом Хабл” детектовани су облаци водене паре. На основу ових фото-докумената, научници су поставили хипотезу да тамо можда постоји ванземаљски живот. Из тих разлога минулих година покренут је пројекат EuropaClipperSpace чији је носилац Лабораторија за млазни погон (JPL), одељак НАСА за млазну пропулзију, потпомогнут софтверском компанијом Adobe. Могло би се рећи да је у овај грандиозни подухват малим делом укључена Србија, јер је вођа Adobe-овог тима Нишлија Владимир Петковић (40), „Галаксијин аутор.

Adobe-ов тим за Европу

Подсетимо да је Европа највише је испитиван месец у Сунчевом систему (не рачунајући наш Месец) још од времена када су га истовремено и независно открили Симон Маријус и Галилео Галилеј 8. јануара 1608. године. Нешто мања од Земљиног Месеца, она има водено-ледену кору и вероватно гвожђе-никл језгро и најглаткију површину, скоро без кратера, од свих познатих тела у Сунчевом систему. Последњих година један од највећих пројеката НАСА у истраживању планета и њихових месеца јесте EurošaClipperSpace. НАСА планира да на Европу лансира сонду у октобру 2024.

JPL је истраживачка и развојна установа у власништву НАСА. Налази се у граду Пасадена, близу Лос Анђелеса, у којем је и Kалифорнијски институт за технологију (CalTech), после Масачусетског института за технологију (МИТ) најпрестижнији светски универзитет за технолошке науке. JPL-ов примарни задатак је конструкција роботских планетарних сонди и млазних мотора и њихово управљање. Администрирање и управљање поверено је научницима и професорима са CalTech)-а.

 

Adobe Inc. је америчка софтверска компанија са седиштем у Сан Хозеу и делом у Сан Франциску и у још у 24 земље. Ма светско тржиште пробила се програмским језиком за едитовање и штампање текста PostScript на ласерским штампачима, што је довело до праве револуције у рачунарском издаваштву. Фокусирана је на развој мултимедија, софтвера за интернет апликације и компјутерску графику (Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Acrobat Reader, PDF, Adobe AP итд.).

У мају 2018, астрономи су пружили доказе о активности воденог облака на Европи на основу ажуриране анализе података добијених са свемирске сонде Галилео”, која је орбитирала око Јупитера од 1995. до 2003. То би могло помоћи истраживачима у потрази за животом у океанима под ледом без слетања на Европу.

Владимир Петковић, добитник награде Webby Award

Велика част да буде вођа пројекта испред компаније Adobe припала је Владимиру Петковићу, шефу одељења примењене технологије који се бави развојем тродимензионалне (3D) графике. Он је и креативни директор фелијале у Сан Франциску и добитник награде Webby Award (2022) коју додељује International Academy of Digital Arts and Sciences за допринос развоју интернета, неку врста Оскара за достигнућа у области дигиталних технологија. Рођен је у Нишу 1983, дипломирао је на интерактивним дигиталним медијима на Универзитету Метрополитан, а од 2013. живи у Сан Франциску.

Циљ мисије је детаљно извиђање Јупитеровог месеца и трагање за условима погодним за ванземаљски живот. На Европи постоје вода, одређени хемијски елементи (као што је угљеник) и енергија тако да месец потенцијално има све услове које је имала Земља некада давно, када се појавио први зивот у геотермалним отворима на дну океана. Гејзери које је Хабл” уснимио указују да Европа има усијано језгро, из кога лава шикља кроз дно океана и зако ствара гејзере. Овај процес указује да на дну постоје сличне геотермални отвори.

Adobe је осмислио апликацију Augmeted Reality (проширена реалност). Проширена реалност је интерактивна симулација која побољшава стварни свет компјутерски генерисаним перцептивним информацијама. Kористећи софтвер, апликације и хардвер (као што су АР наочаре), Adobe-ова АР апликација, заједно са Adobe Creative Cloud, Adobe Aero i Adobe Substance 3D алатима, прекрива дигитални садржај на окружења и објекте из стварног живота приказујући их на мобилним уређајима (мобилни телефони, таблети). На тај начин сцене из мисије могу да се проучавају у реалном времену. (Више детаља може се наћи на веб страницама https://europa.nasa.gov и https://lnkd.in/gM4v56VM) .

 

(Илустрација Колонизација Европе/Владимир Петковић)

Станислав Островски

О аутору

administrator

Оставите коментар